Dziecko potrzebuje zabawek jako pośrednika między światem fantazji a rzeczywistością. Dzieci w różnym wieku potrzebują zabawy w różnych celach, ale jest jeden wspólny mianownik - zabawy i wykorzystywane w nich zabawki to niezawodna stymulacja mózgu małego człowieka. Umożliwia ona zdrowy rozwój intelektualny i pomaga osiągnąć zdolności takie jak:

  • koncentracja,
  • aplikacja twórczej fantazji do rzeczywistości,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • wyobraźnia przestrzenna.

To tylko kilka obszarów, jakie rozwija zabawa przy użyciu odpowiednich akcesoriów. Mądre, łatwo koncentrujące się dziecko, potrafiące rozwiązywać zadania i dodatkowo zaspokajać swoją ciekawość - to efekt inwestycji czasu i cierpliwości wszystkich jego opiekunów, ale też inwestycji w odpowiednie materiały edukacyjne.

Edukacja przez zabawę


Dziecko, wzrastając, uczy się na każdym etapie swojego rozwoju nowych umiejętności. Uczy się cały czas. Zatem niezwykle ważne jest otoczenie, w jakim przebywa i rodzaj zabaw, którym poświęca czas. Idealnie byłoby dobierać zawsze zabawki stosowne do wieku pociechy. Bardzo ważne jest respektowanie oznaczeń na zabawkach, odnośnie do dolnej granicy wieku dziecka, które może się nimi bawić. Drobne części gadżetów mogą dla zbyt małego dzieciaka być niebezpieczne. Poza tym dziecko może nie umieć zabawki używać w odpowiedni sposób.

Z drugiej strony rodzice czy inni opiekunowie obserwują i znają swoją pociechę, wiedzą, czym się interesuje, jakie są mocne strony dziecka i nad czym należy popracować. Czy warto malucha aktywizować sportowo, a może ruchliwej rozrabiace pomóc ćwiczyć skupienie, niezbędne w nauce i właściwemu funkcjonowaniu w szkole?

Zabawy dzieci stopniowo wyprowadzają je ze świata fantazji w kierunku życia społecznego. Dzieci lubią udawać w zabawie dom, sklep, wojnę, grają lekarzy, nauczycieli, piosenkarki. Zabawa to teatr, gdzie maluchy powoli uczą się, czym jest świat dorosłych i scalają w nim swoją tożsamość. Pomóżmy im, oferując wsparcie i zabawki dostosowane do potrzeb, upodobań i wieku.

Drewniane puzzle 


Dokładnie o korzyściach płynących z zabawy puzzlami dla rozwoju dzieci już pisaliśmy. W zarysie można powiedzieć, że układanie obrazu ze skończonej liczby elementów:

  • angażuje zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu,
  • wzmacnia zdolność skupienia,
  • uczy celowego działania,
  • rozwija motorykę dłoni i zręczność.

Obrazy układane z puzzli są wyjątkowo kolorowe i pobudzają bardzo silnie dziecięcą wyobraźnię. Każdy malec znajdzie dla siebie ciekawy egzemplarz puzzli.