Jakie łóżko wybrać dla rodzeństwa?

Kiedy na świat przychodzi rodzeństwo naszej pociechy, na początku często gości w pokoju mamy i taty, będąc tam niemal najważniejszym domownikiem.

Po jakimś czasie nadchodzi moment, kiedy maluch przeprowadza się do pokoju starszego brata, czy siostry albo też dostaje na własność osobny pokój.

Równocześnie pojawia się potrzeba zagospodarowania przestrzeni, w której przebywać będzie dziecko. Niewątpliwie ważne jest dobranie odpowiedniego miejsca do spania i wybór łóżka.

Jeśli dziecko będzie spało w osobnym pokoju albo pokój brata lub siostry jest wystarczająco duży, można wybrać łóżko pojedyncze. Wybór jest ogromny, poczynając od małych, prostych w formie łóżeczek do większych i bardziej „dorosłych”.

Co jednak w sytuacji, kiedy przestrzeń, którą mamy zagospodarować na spanie nie jest zbyt duża?

Doskonałym rozwiązaniem są wtedy łóżka piętrowe lub łóżka wysuwane wykonane z drewna.

Które zatem wybrać? Podsuwamy kilka wskazówek, dzięki którym wybór odpowiedniego, z pewnością okaże się łatwiejszy.

Łóżka piętrowe

Łóżko piętrowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pokój dzieci jest wysoki i ma niewielkie rozmiary, a nam zależy na jak najlepszym wykorzystaniu miejsca. Można je ustawić w rogu pokoju, przy ścianie, a pozostałą przestrzeń wykorzystywać do nauki i zabawy.

Łóżko piętrowe powinno mieć stabilną konstrukcję, solidne podstawy i mocne łączniki, aby dzieci mogły je bezpiecznie użytkować. Istotna jest wytrzymałość drabinki, odpowiednie przytwierdzenie jej do boków łóżka oraz to, aby szczebelki były płaskie i dobrze utrzymywały stopy dziecka. Dużym udogodnieniem jest na pewno drabinka z możliwością zamontowania po lewej, bądź prawej stronie łóżka, w zależności od preferencji i potrzeb. Barierki zabezpieczające, odpowiedniej wysokości i długości, ochronią dziecko przed wypadnięciem, czy zsunięciem się z łóżka. Stelaż obu poziomów powinien mieć podobną wytrzymałość. Ten zrobiony z mocnych, drewnianych deseczek, połączonych specjalną taśmą, wytrzyma ciężar nawet do 190 kg, zapewni odpowiednią wentylację, a jednocześnie bezpieczny i spokojny sen.

Dodatkową zaletą wielu łóżek piętrowych jest to, że można je w którymś momencie rozłożyć na dwa niezależne łóżka i użytkować w dwóch różnych miejscach. Jeśli zachodzi taka konieczność, można je ponownie złożyć, bez uszczerbku na estetyce i komforcie użytkowania. Poza tym, przy odrobinie wyobraźni, łóżko piętrowe można ciekawie zaaranżować, dodając, na przykład zasłonkę, która udawać będzie baldachim w łóżeczku małej królewny, czy też kurtynę, gdy dzieci zechcą urządzić dla rodziców przedstawienie.

Łóżka wysuwane

Jeśli nasz pokój jest zbyt niski na łóżko piętrowe i za mały na dwa pojedyncze, możemy zakupić łóżko wysuwane. W dzień użytkujemy je tak, jak pojedyncze, a na noc wysuwamy dolną część, tworząc dwa niezależne miejsca do spania. Różnica poziomów obu części łóżka jest niewielka, co na pewno będzie plusem w przypadku maluchów, które boją się spać same i lepiej czują się, wiedząc, że brat, czy siostra są, praktycznie, na wyciągnięcie ręki. Wysunięcie dolnego łóżka ułatwiają zamocowane z jednej strony kółeczka, a stabilność zapewniają nóżki umieszczone z przodu. Nawet małe dzieci, bez problemu, poradzą sobie z rozsunięciem i zsunięciem łóżka.

Funkcjonalne dodatki

Zarówno w przypadku łóżek piętrowych, jak i wysuwanych, możemy dokupić dodatkową szufladę z funkcją spania. Wysuwamy ją tylko na dzień, a w nocy chowamy we wnęce pod łóżkiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku trójki rodzeństwa, a także wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowego spania, gdy u naszego dziecka nocuje koleżanka lub kolega. Zawsze możemy też skorzystać z takiego dodatkowego miejsca, gdy po prostu potrzebujemy pobyć z naszą pociechą.

W pokoju rodzeństwa warto zadbać o odpowiednią ilość schowków, czy pojemników, które zagospodarują przestrzeń. Jeśli nie kupujemy szuflady z funkcją spania, zainwestujmy w dwie mniejsze szuflady, bądź jedną podzieloną, umieszczoną pod łóżkiem, do której dzieci włożą swoje piżamki i pościel, czy ulubione zabawki. Oznaczmy je naklejkami, aby z łatwością rozpoznawały, gdzie mają włożyć swoje rzeczy. Taką szufladę możemy zamontować, zarówno w łóżku piętrowym jak i rozsuwanym.

Dbajmy o to, aby wspólna przestrzeń, którą użytkują nasze dzieci była miejscem, w którym chętnie spędzają czas. A przede wszystkim, dzielmy z nimi tego czasu jak najwięcej.