Wybór łóżka dla rodzeństwa

wybór łózka dla rodzeństwa

Pojawienie się w domu rodzeństwa jest zawsze ogromnym wydarzeniem – zarówno dla rodziców, jak i dla starszego rodzeństwa. Wiele się zmienia. Jedną z takich zmian jest organizacja przestrzeni dla dzieci, zwłaszcza wybór łóżka.  

Nowy członek rodziny


Początkowo maleństwo najczęściej przebywa blisko rodziców – tak jest po prostu wygodniej dla wszystkich. Nie potrzebuje ani wiele miejsca, za to wymaga nieustannej uwagi. Łóżeczko dziecinne staje wtedy blisko łóżka rodziców, a maluch powoli przyzwyczaja się do nowego trybu życia. Ale dziecko rośnie i w końcu przychodzi czas na jego pierwszą przeprowadzkę – często do pokoju starszego brata lub siostry.
Rodzice stają przed wyzwaniem reorganizacji pokoju starszego dziecka i przystosowania go do potrzeb rodzeństwa. A nie jest to zadanie łatwe. 

Każdy pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dopasowany do wieku w jakim są dzieci. Przy dużej różnicy wieku jest to bardzo trudne, ale gdy między dziećmi jest kilka lat – z powodzeniem da się pokój samodzielnie dobrze zaplanować.
Estetyka pokoju dla dzieci to sprawa bardzo indywidualna. Ale już ergonomia – tu rządzą określone zasady. W pokoju dzieci musi być miejsce na zabawę, naukę i odpoczynek oczywiście. Dobrze zaaranżowana przestrzeń potrafi rozgraniczyć te funkcje tworząc spójne i właściwie zaplanowane wnętrze. A to – przekłada się na zadowolone dzieci. 

Ale co z tym łóżkiem? Łóżko zajmuje miejsce. Najczęściej dużo miejsca.
Jeśli pokój dzieci jest wystarczająco duży – można wstawić dwa pojedyncze łóżeczka – dla każdego z dzieci oddzielnie. Wybór jest ogromny. Można wybierać we wzorach – od naprawdę prostych modeli łóżeczek, poprzez nieco bardziej urozmaicone – np. z fantazyjnymi wycięciami na wezgłowiach, po wymyślne kształty. Dla każdego – coś miłego. 

Co jednak w sytuacji, kiedy przestrzeń, którą mamy zagospodarować na spanie jest po prostu za mała na dwa łóżeczka? Wówczas doskonałym rozwiązaniem są łóżka piętrowe lub funkcjonalne łóżka wysuwane. Które zatem wybrać? Podsuwamy kilka wskazówek, dzięki którym wybór może okazać się łatwiejszy.

Łóżka piętrowe

Łóżko piętrowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pokój dzieci jest niewielki, ale za to  wystarczająco wysoki. Wstawienie łóżka piętrowego pozwoli na możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie miejsca, przeznaczając pozostałą przestrzeń do nauki i zabawy.

Łóżko piętrowe powinno mieć stabilną konstrukcję, solidne podstawy i mocne łączniki, aby dzieci mogły je bezpiecznie użytkować. Istotna jest wytrzymałość drabinki, odpowiednie przytwierdzenie jej do boków łóżka oraz to, aby szczebelki były płaskie i dobrze utrzymywały stopy dziecka. Dużym udogodnieniem jest na pewno drabinka z możliwością zamontowania po lewej, bądź prawej stronie łóżka, zależnie od preferencji i potrzeb.
Barierki zabezpieczające, odpowiedniej wysokości i długości, ochronią dziecko przed wypadnięciem, czy zsunięciem się z łóżka. Stelaż obu poziomów powinien mieć podobną wytrzymałość. Ten zrobiony z mocnych, drewnianych deseczek, połączonych specjalną taśmą, wytrzyma ciężar nawet do 190 kg, zapewni odpowiednią wentylację, a jednocześnie bezpieczny i spokojny sen

Dodatkową zaletą wielu łóżek piętrowych jest to, że można je w którymś momencie rozłożyć na dwa niezależne łóżka i użytkować w dwóch różnych miejscach. Jeśli zachodzi taka konieczność, można je ponownie złożyć, bez uszczerbku na estetyce i komforcie użytkowania. Poza tym, przy odrobinie wyobraźni, łóżko piętrowe można ciekawie zaaranżować, dodając, na przykład zasłonę, która udawać będzie baldachim w łóżeczku małej królewny, czy też kurtynę, gdy dzieci chcą urządzić dla rodziców przedstawienie. O statku kosmicznym czy okręcie nie wspominając – o kreatywnym wykorzystaniu tego mebla decyduje wyłącznie dziecięca fantazja. 

Łóżka wysuwane

Może się jednak zdarzyć, że pokój dziecięcy jest nie dość, że mały, to jeszcze niski. I co wówczas? Możemy wówczas zdecydować się na łóżko wysuwane. W dzień użytkujemy je tak, jak pojedyncze, a na noc wysuwamy dolną część, tworząc dwa (a nawet trzy…) niezależne miejsca do spania. Różnica poziomów obu części łóżka jest niewielka, co na pewno będzie plusem w przypadku maluchów, które boją się spać same i lepiej czują się, wiedząc, że brat, czy siostra są na wyciągnięcie ręki. Wysunięcie dolnego łóżka ułatwiają zamocowane z jednej strony kółeczka, a stabilność zapewniają nóżki umieszczone z przodu. Nawet małe dzieci, bez problemu, poradzą sobie z rozsunięciem i zsunięciem łóżka. A jaka jest przy tym zabawa! 

Zarówno w przypadku łóżek piętrowych, jak i wysuwanych, możemy dokupić dodatkową szufladę z funkcją spania. Wysuwamy ją tylko na dzień, a w nocy chowamy we wnęce pod łóżkiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku trójki rodzeństwa, a także wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowego spania, gdy u naszego dziecka nocuje koleżanka lub kolega. 

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje zalety. Warto pamiętać, że pokój dla dzieci jest ich azylem, miejscem zabawy i odpoczynku, przestrzenią w której powinny lubić przebywać i w której czują się bezpiecznie. Zatem czy pojedyncze łóżeczka dla dzieci, czy łóżko piętrowe czy też wysuwane – ważne, by były meble były stabilne, trwałe, bezpieczne i funkcjonalne.  Dbajmy o to, aby wspólna przestrzeń, którą użytkują nasze dzieci była miejscem, w którym chętnie spędzają czas. A przede wszystkim, dzielmy z nimi tego czasu jak najwięcej.