Jakie łóżko wybrać dla trzylatka? – Producent łóżek drewnianych – Tomasz Wróbel

Jakie łóżko wybrać dla trzylatka?Kiedy maluch kończy już dwa latka, powoli wyrasta z dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami. Zastanawiamy się więc, jaki mebel do spania wybrać teraz dla niego.

Producenci szukają sposobów na oferowanie nam różnego rodzaju łóżek, od prostych tapczaników, po skomplikowane modele w kształcie samochodów, czy bajkowych zamków. Często naklejają na zagłówki wizerunki postaci z ulubionych kreskówek, które pobudzają wyobraźnię dzieci. Wszystko po to, aby przyciągnąć naszą uwagę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Czym się zatem kierować, aby kupić łóżko, które spodoba się maluchowi, a jednocześnie będzie bezpieczne i wygodne?

Materiał wykonania

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonane łóżko. Na rynku spotkamy najczęściej łóżka z drewna, płyty meblowej lub metalu. W tych dla dzieci, zdecydowanie najlepiej sprawdza się naturalny materiał, jakim jest drewno. Jest ono ciepłe i przyjemne w dotyku, więc dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu, kiedy na nim usiądzie, jak na przykład w przypadku zimnego metalu. Poza tym, struktura drewna jest delikatnie widoczna, nawet w przypadku kolorów kryjących i żadne tworzywo sztuczne nie może się z nią równać.

Łóżko drewniane powinno mieć łagodnie zaokrąglone krawędzie oraz solidną i stabilną konstrukcję, bez zarysowań i wystających elementów. Dzięki temu, dziecko nie zrobi sobie krzywdy, korzystając z łóżeczka.

Drewno to materiał naturalny i ekologiczny. Sprawdźmy jednak również, czy farby i lakiery, którymi jest ono malowane, posiadają certyfikaty i są odpowiednie dla maluchów.

Kolor i wzornictwo

Możemy wybrać model uniwersalny, ale często decydujemy się na inne łóżeczko dla dziewczynki, a inne dla chłopczyka. Kupujemy więc typowo dziewczęce różowe, czy chłopięce niebieskie albo wybieramy kolor bardziej neutralny, np. biały, decydując się na fantazyjny wzór w serduszka, gwiazdki, czy księżyce. Wszystko zależy od wystroju dziecięcego pokoju, a także od wyobraźni i podobań naszych pociech i od tego, na ile skłonni jesteśmy te upodobania zaakceptować.

Dużą popularnością cieszą się łóżka w stonowanych barwach z bardziej kolorowymi wstawkami albo łóżka białe, proste, w tzw. stylu skandynawskim. Decydując się na łóżko w neutralnym kolorze, np. białe, czy naturalna sosna mamy możliwość użytkowania go przez dłuższy czas, zmieniając tylko dodatki
i wystrój pokoju. Warto zadbać wtedy o naklejki, czy obrazki na ścianę, kolorowy kocyk, miękki dywanik i typowo dziecięce drobiazgi. W ten sposób ożywimy wnętrze i stworzymy miejsce, które spodoba się naszym pociechom, a jednocześnie będzie ciekawe i inspirujące.

Wymiary

Niezwykle ważny jest też okres, na jaki kupujemy łóżko, ponieważ od niego zależy jego wymiar. Jeśli nasz trzylatek będzie spał w nim również jako dziesięciolatek, warto pomyśleć o tym, aby łóżko było odpowiednio długie. Gdy rodzice są wysocy, prawdopodobnym jest, że i dziecko będzie wysokie i wtedy należałoby wybrać łóżko długości 180 cm, a nawet 200cm. Dziecko będzie miało wygodne spanie, nawet gdy będzie większe, a nasz portfel na tym nie ucierpi. W przypadku, gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca lub chcemy w przyszłości zmienić wystrój pokoju dziecięcego, wybierzmy model o wymiarach 160×80 cm.

Dodatki

Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup bezpiecznego, drewnianego łóżka w wybranym kolorze i wymiarze, pamiętajmy o dodatkach, które zwiększą jego funkcjonalność.

Niewątpliwie, jednym z nich jest szuflada. Może służyć jako pojemnik na pościel i piżamki, ale z powodzeniem zmieści też mniejsze zabawki małego rozrabiaki i pomoże w zachowaniu porządku w pokoju. Wybierzmy taką na prowadnicach lub na gumowych kółeczkach.

Jeśli w niewielkim pokoju chcemy mieć dodatkowe spanie, zdecydujmy się na szufladę z funkcją spania. Możemy z niej skorzystać, gdy dziecko jest chore, czy boi się spać samo i trzeba przy nim spędzić noc. Sprawdzi się także w przypadku, gdy na noc zostaje koleżanka, czy kolega naszego smyka.

Dla części dzieci, spanie w nowym, „dorosłym” łóżku będzie na pewno sporym wyzwaniem. Nie zapominajmy więc, że mimo posiadania większego łóżka, nasze dziecko jest wciąż tym samym kochanym maluchem. Usiądźmy obok niego, poczytajmy bajkę przed snem, a na pewno szybciej przyzwyczai się i zaakceptuje zmianę.Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *