Łóżko dla trzylatka

łóżko dla trzylatka

Kiedy maluch kończy już dwa latka, powoli wyrasta z dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami. Trzeba podjąć decyzję,  jaki mebelek do spania wybrać dla dziecka.

Producenci szukają sposobów na oferowanie nam różnego rodzaju łóżek dla dzieci, od prostych tapczaników, po skomplikowane modele w kształcie samochodów, czy bajkowych zamków. Często naklejają na zagłówki wizerunki postaci z ulubionych kreskówek, Wabią kolorami czy wyposażeniem dodatkowym – wszystko po to, aby przyciągnąć naszą uwagę.
Czym się zatem kierować, by ostatecznie kupić łóżko dziecięce, które nie tylko spodoba się maluchowi, a jednocześnie będzie spełniało określone wymagania. I jakie?  

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Łóżeczko dla dziecka, które wybierzemy będzie towarzyszyło naszemu maluchowi codziennie. Będzie się na nim bawił, spał, będzie w nim odpoczywał czy chorował. Wydaje się, że pierwszym i podstawowym kryterium jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Ale co to znaczy bezpieczne łóżko dla dziecka? 

Z jakiego materiału?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonane łóżko. Na rynku spotkamy najczęściej łóżka z drewna, płyty meblowej lub metalu. W przypadku mebli dla dzieci bardzo dobrze sprawdza się naturalny materiał, jakim jest drewno. Jest ono ciepłe i przyjemne w dotyku. Powierzchnia mebla, nawet jeśli pomalowana, zawsze zachowuje delikatnie widoczną strukturę, co sprawia, że mebel po prostu jest ciekawszy.  

Łóżko drewniane powinno mieć łagodnie zaokrąglone krawędzie oraz solidną i stabilną konstrukcję, bez zarysowań i wystających elementów. Dzięki temu, dziecko nie zrobi sobie krzywdy, korzystając z łóżeczka.

Drewno to materiał naturalny i ekologiczny. Sprawdźmy jednak również, czy farby i lakiery, którymi jest ono malowane, posiadają certyfikaty i są odpowiednie dla maluchów.

Kolory i wzornictwo

Dziś możemy wybierać w kolorystyce mebli do pokoju dziecięcego. Z łóżkiem dla dziecka nie jest inaczej. Możemy wybrać model uniwersalny – w kolorze drewna lub na przykład biały, ale też chętnie decydujemy się na inne łóżeczko dla dziewczynki, a inne dla chłopczyka. Kupujemy więc typowo dziewczęce różowe, czy chłopięce – niebieskie lub szare. Wszystko zależy od wystroju dziecięcego pokoju, a także od wyobraźni i upodobań naszych pociech i tego, na ile skłonni jesteśmy te upodobania zaakceptować. 

Dużą popularnością cieszą się łóżka dopasowane kolorystyką do określonych, modnych stylów wystroju wnętrza. Lubimy z jednej strony proste, białe meble do pokoju dziecięcego idealnie dopasowane do stylu skandynawskiego. Nie stronimy też od barw bardziej zdecydowanych kolorów łóżek dla chłopca czy dziewczynki, wychodząc z założenia, że jednak pokój dziecka musi “krzyczeć” kolorami. Rozwiązaniem środka jest łączenie barw – np kolorowe akcenty towarzyszące dominującej bieli – lub stosowanie innych zabiegów stylistycznych – np. wycinane fantazyjne wzory w serduszka, gwiazdki, czy księżyce, naklejki czy po prostu barwne dodatki. Nie zapominajmy, że gust się jednak zmienia, moda na kolory przemija, a decydując się na łóżko w neutralnym kolorze, np. białe, czy naturalna sosna mamy możliwość użytkowania go przez dłuższy czas, zmieniając tylko dodatki. To aspekt praktyczny, o którym warto pamiętać. Łatwiej zmienić poduszki i kocyk, a nawet plakat na ścianie jak łóżeczko dziecka. 

Pamiętajmy też, że kolor drewnianego łóżeczka dziecięcego zawsze można zmienić – jego przemalowanie nie jest kłopotliwe i nie zajmie nam też wiele czasu.  

Wymiary łóżek dla dzieci

Niezwykle ważny jest też okres, na jaki kupujemy łóżko, ponieważ od niego zależy jego wymiar. Jeśli nasz trzylatek będzie spał w nim również jako dziesięciolatek, warto pomyśleć o tym, aby łóżko było odpowiednio długie. Gdy rodzice są wysocy, prawdopodobnym jest, że i dziecko będzie wysokie i wtedy należałoby wybrać łóżko długości co najmniej 180 cm, a nawet 200 cm. Dziecko będzie miało wygodne spanie, nawet gdy będzie większe, a nasz portfel na tym nie ucierpi. W przypadku, gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca lub chcemy w przyszłości zmienić wystrój pokoju dziecięcego, wybierzmy mniejszy, bardziej zgrabny model o wymiarach np 160×80 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *