Praktyczne dodatki

Praktyczne dodatki… przeczytaj koniecznie, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie łóżka dla dziecka.

Robiąc zakupy, coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że oprócz podstawowego produktu, jaki chcieliśmy kupić, wychodzimy ze sklepu z wieloma dodatkami, o których istnieniu albo wcześniej nie mieliśmy pojęcia, albo nie zdawaliśmy sobie sprawy, że są nam potrzebne.

Wyobraźmy sobie taką sytuację (de facto, z moich własnych doświadczeń)… kupujemy garnitur dla nastolatka, który akurat szykuje się do komersu. Cóż… chcemy, żeby nasze dziecko zadało szyku, a poza tym dobrze i wygodnie się w nim czuło. Pani w butiku pyta o kolor, rozmiar, doradza w czym naszemu dziecku będzie ładnie, co jest modne, co się teraz nosi. Nie poprzestaje na zaoferowaniu garnituru i odpowiedniej koszuli, ale podpowiada jaki krawat lub muszka będą do niego pasować, jaki pasek do spodni będzie najlepszy.

Do dziś jestem wdzięczna, że mądra pani ekspedientka doradziła mi taki wybór i zwróciła uwagę na to, co pewnie przyszłoby mi do głowy dopiero później. A przecież wiecie, jak stresujące bywają zakupy z dziećmi…

dodatki_do_lozka

Decyzja o zakupie łóżka

Wyobraźmy sobie teraz, że zamiast garnituru kupujemy naszemu dziecku łóżko. Może będzie to jego pierwsze łóżko, może już kolejne. Niemniej jednak, zakup jest poważny i zależy nam, aby było bezpieczne, wygodne i funkcjonalne, a do tego ładne i pasujące do pokoju naszej pociechy. Często skupiamy się na samym łóżku tak bardzo, że zapominamy o wielu funkcjonalnych dodatkach, dzięki którym jego użytkowanie staje się dużo przyjemniejsze i łatwiejsze.

Stelaż

Na początek, zwróćmy uwagę na stelaż. Wielu szanujących się producentów zaoferuje nam łóżko w komplecie ze stelażem, bo – jakby nie patrzeć – jest to jedna z jego podstawowych części. Niemniej jednak, nie zdziwmy się, gdy taki stelaż będziemy musieli dokupić za dodatkową opłatą. Zwróćmy uwagę na materiał i solidność wykonania. Bardzo trwałe i bezpieczne są stelaże, zrobione z deseczek, połączonych taśmą. Wytrzymują one obciążenie nawet do 190kg. Zazwyczaj kupujemy takie ze standardowym rozstawem deseczek, ale już te, na których położymy materac lateksowy, powinny mieć deski zagęszczone.

Materac

Następna ważna rzecz, bez której łóżeczko, nie może spełniać swoich podstawowych funkcji to dobry materac. Ważne, aby był odpowiednio dobrany do wagi i wieku naszego dziecka, łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej, jeśli pokrowiec materaca da się łatwo zdjąć, uprać i założyć ponownie. Możemy też dodatkowo skorzystać ze specjalnych wodoodpornych nakładek na materac, zwłaszcza wtedy, gdy nasza pociecha korzysta jeszcze z pieluszek. Nie zapominajmy też, że mając w domu alergika powinniśmy zaopatrzyć się w materac, który będzie odpowiedni dla naszego bardziej wymagającego dziecka.

Barierki zabezpieczające

Kolejna istotna rzecz to barierki zabezpieczające. Mogą mieć formę niewielkich boczków, które – przede wszystkim- zapobiegają zsunięciu się poduszki i są bardziej odpowiednie dla starszego dziecka. Dla młodszej pociechy kupmy łóżko z dłuższymi i wyższymi barierkami. W łóżkach pojedynczych jest to zazwyczaj jedna długa barierka, która stabilizuje konstrukcję łóżka oraz druga krótsza, która zabezpiecza przed upadkiem w czasie snu, a jednocześnie pozwala na swobodne zejście z łóżka. Ważne, aby wysokość materaca, na którym śpi dziecko była dobrana tak, aby barierki mogły spełniać swoje funkcje ochronne. Krótką barierkę przytwierdzoną do zagłówka możemy zamienić na zdejmowaną, którą nakładamy jedynie na bok łóżka. Jest to bardzo wygodne, gdyż w nocy ochrania ona śpiącego malucha, a w dzień – po jej ściągnięciu – mamy dodatkowe miejsce do siedzenia.

Szuflada

Jeśli zależy nam na uporządkowaniu przestrzeni pod łóżkiem zainwestujmy w szufladę, która pełnić będzie rolę dodatkowego schowka na pościel i piżamki. Przyda się także, gdy chcemy w jednym miejscu schować mniejsze zabawki naszego smyka. Do wyboru mamy pojedynczą dużą szufladę albo dwie mniejsze szufladki. Szuflada na prowadnicach jest przytwierdzona do nóżek łóżka, w odróżnieniu od tej na kółeczkach, która spoczywa osobno na podłodze. Jeśli mamy wybór, zamieńmy kółka plastikowe na gumowe, które będą cichsze i nie porysują powierzchni.

Szuflada z funkcją spania

Bardzo popularnym dodatkiem staje się w ostatnim czasie tzw. szuflada z funkcją spania. Zaopatrzona w dodatkowy stelaż jest, po prostu, kolejnym łóżeczkiem. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku, gdy z szuflady korzystamy od czasu do czasu, jak i wtedy, gdy to dodatkowe spanie służy nam każdego dnia. Pokój dziecka po wsunięciu szuflady pod łóżko zyskuje dodatkową przestrzeń do zabawy, czy nauki.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup, dajmy naszemu dziecku uczestniczyć w zakupowym szaleństwie. A potem razem urządzajmy pokój i wybierajmy jeszcze wiele innych dodatków, tych praktycznych i… tych trochę mniej użytecznych. Wybierzmy dywanik, lampkę nocną, motylka na firankę, czy maskotkę do spania. To wszystko sprawi, że taki pokój stanie się dla malucha miejscem, w którym będzie chciał przebywać i do którego często będzie wracał myślami. A przecież wspomnienia z dzieciństwa są niezwykle ważne…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *