Elementy wyposażenia pokoju ucznia – o czym nie można zapomnieć

Młody człowiek, gdy wkracza w nowy etap życia, zaczyna szkołę lub zmienia podstawówkę na szkołę średnią, potrzebuje przyjaznego środowiska do nauki i regeneracji. Pokój, w którym śpi, bawi się i uczy musi być odpowiedni do wszystkich tych aktywności. Powinien być urządzony pomysłowo, by był funkcjonalny i wygodny oraz by promował właściwy rozwój dziecka, czy nastolatka. Elementami aranżacji pokoju ucznia muszą być oczywiście biurko, krzesło, regał, półki, szafa i łóżko. Pamiętajmy jednak by dziecko także miało swój wkład w urządzenie wnętrza. Będzie mu przyjemniej uczyć się, bawić i wypoczywać w miejscu, które odzwierciedla jego aktualne upodobania. 

Łóżko dziecięce pomocne w regeneracji

Zanim zaczniemy myśleć o tym, że dziecko musi się uczyć i kształcić, musimy pamiętać, że prawidłowa praca umysłu nie jest możliwa bez odpowiedniego wypoczynku – nocnego i relaksu przy przyjemnej zabawie. Wygodne łóżko dziecięce z dobrym materacem to podstawa nie tylko zdrowego snu, ale prawidłowo rozwijającego się układu kostno-stawowego. Twoje dziecko będzie siedzieć w szkole i przy pracach domowych. Nawet jeśli uprawia sport, bez materaca wspomagającego właściwą krzywiznę kręgosłupa i zdrowy rozwój ciała dziecka – narażenie na wady postawy jest bardzo duże. Polecamy nasze łóżka dziecięce – ich bogatą kolekcję znajdziesz na stronie meblewrobel.pl. Wyposażone w świetnej jakości materace, ergonomicznie zaprojektowane i bezpieczne – sprawdzą się w każdym pokoju dziecięcym.

Strefy, czyli teraz się uczę, teraz się bawię, teraz śpię

Gdy już zadbaliśmy o wygodne łóżko dla dziecka, warto sprawić, by miejsce do nauki było dobrze zaaranżowane. Do tego oczywiście potrzebne jest dobre biurko, dobrane do wzrostu dziecka. Krzesło musi być regulowane, dobrze podpierać plecy i zapewniać komfortowe siedzenie przy nauce. Nad biurkiem warto zawiesić organizer lub tablicę korkową, które umożliwią uczniowi umieszczenie na widoku ważnych przypomnień i notatek. Niezwykle istotne jest, by wszystkie przybory, zeszyty i podręczniki szkolne dziecko miało pod ręką. Nie powinno być tak, że mazaki są w części pokoju przeznaczonej na zabawę, a podręczniki na łóżku. Dziecko musi skupić uwagę na nauce, należy spowodować, by się nie rozpraszało. Trzecia część pokoju przeznaczona do zabawy. Musi być dla ucznia interesująca i wspierać jego zainteresowania. W tej strefie dziecko odstresowuje się po zadaniach szkolnych. Wydzielamy zatem w pokoju dziecięcym trzy obszary: do spania, do zabawy i do nauki, tak aby w świadomości dziecka czynności związane z każdą sferą były odrębne, i aby młody człowiek zachował koncentrację przy nauce, odprężał się przy zabawie i świetnie regenerował podczas snu.

Kolory w pokoju ucznia

Bardzo ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego są kolory. Ważne, żeby uwzględniały upodobania dziecka, trzeba jednak pamiętać, że intensywne barwy pobudzają i mogą uniemożliwiać zarówno skupianie się na nauce, jak regenerację. Kolory nasycone, które warto wybierać, to zielony i niezbyt jaskrawy żółty. Nie mają tak silnego wpływu na psychikę dziecka jak na przykład czerwień. Jeśli chodzi o meble, polecamy kolorystykę taką, jaką wykorzystujemy w łóżkach od meble wróbel. Biały, pastele, jasny kolor drewna sosnowego – takie barwy komponują się z każdą stylistyką. W przypadku zmiany wystroju, możesz łatwo przemalować pokój dziecka, a meble nadal będą pasować. Jeśli chodzi o zdrową regenerację ucznia, warto, by za oknem była zieleń. Taki widok zapewnia oczom dziecka wypoczynek i relaksuje. 

Wszystkim rodzicom zależy na dobrostanie dziecka. Trzeba pamiętać, że nauka jest ważna, ale stanowi tylko element życia ucznia. Harmonijny rozwój młodego człowieka możliwy jest przy uwzględnieniu wszystkich jego potrzeb.