Meble dziecięce – urządzamy pokój chłopca

Każdy dziecięcy pokój musi być bezpieczny, wygodny i funkcjonalny, niezależnie od płci i aktualnego wieku naszej pociechy. Ważne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni tak, by było w nim miejsce na sen i regenerację, zabawę, a dla uczniów – na naukę. Wystrój musi być harmonijny, odpowiadać unikalnym upodobaniom dziecka, ale nie powodować nadmiernego pobudzenia. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że malec szybko się rozwija, elementy stałe wnętrza powinny być uniwersalne, tak by wraz z wzrostem pociechy i zmianą jego fascynacji – można było w łatwy sposób zmieniać dodatki i odpowiednio pokój dostosowywać. Znając te podstawowe zasady, warto pójść dalej i szczegółowo zastanowić się: jaki wystrój będzie dobry dla naszego dziecka, biorąc pod uwagę jego płeć. W niniejszym wpisie znajdziesz wartościowe wskazówki odnoszące się do urządzenia pokoju chłopca.

Pokój chłopca – wygodny, funkcjonalny i bezpieczny

Chłopiec generalnie potrzebuje podobnych parametrów mebli i całego pokoju, co dziewczynka. 

Łóżko to dla malucha przede wszystkim miejsce snu, relaksu, ale także zabawy. Musi gwarantować najwyższy poziom komfortu i brak jakiegokolwiek ryzyka kontuzji. Musi być wygodne i bezpieczne, wykonane z atestowanych materiałów, z krawędziami zaokrąglonymi i wyszlifowanym wykończeniem. 

Małe dzieci, zwłaszcza chłopcy, choć oczywiście nie tylko, są niezwykle żywiołowe, trzeba więc, by w ich pokoju znajdowały się sprzęty związane z najukochańszymi formami ruchu. Piłka, drabinki, mała ścianka do wspinania lub, w przypadku już starszego dziecka – mini siłownia – to tylko najbardziej oczywiste przykłady. 

Kreatywna zabawa może służyć chłopcu w wyzbyciu się nadmiaru energii, rozwijaniu fantazji, pomysłów i wspaniałemu spędzaniu czasu, także z rodzeństwem i kolegami. Znakomitym dodatkiem do chłopięcego pokoju będzie tipi, dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Zapewni ono schronienie i będzie sceną najróżniejszych zabaw. 

Chłopcom spodobają się dekoracje z ulubionymi bohaterami kreskówek, idolami muzycznymi i sportowymi oraz, w zależności od zainteresowań, elementy nawiązujące do geografii, samochodów, lotnictwa, przyrody, sportu, komputerów, gier i wielu innych. Najważniejsze jest to, by pokój chłopca był jego pokojem. By dobrze się w nim czuł i by wystrój odzwierciadlał jego rzeczywiste fascynacje, a nie ambicje, czy wolę rodziców.

Chłopcy to często trochę więksi bałaganiarze niż dziewczynki, choć oczywiście nie ma tu reguł. Dlatego warto postawić na szereg schowków, takich jak kosze, ładne pudła, szuflady, a także na półki. W tych przestrzeniach każda rzecz może mieć swoje miejsce i łatwo chaos wykreowany podczas zabawy sprzątać. 

Pokój chłopca – kolorystyka

Tradycyjnie przyjmuje się, że błękity i szarości to kolory odpowiednie do chłopięcego pokoju. I rzeczywiście, wielu małych mężczyzn nie lubi kolorów takich jak lila, fiolety, czy róże. Spokojna, zgaszona kolorystyka może się jednak okazać nieco zbyt nudna.

Urządzając pokój dla bardzo małego chłopca warto postawić na wystrój marynistyczny. Biel i błękit łączy się tu z akcentami czerwieni, a także charakterystyczną ornamentyką. W miarę upływu czasu mały lokator uzupełni takie wnętrze o własne pomysły.

W wystroju pokoiku chłopięcego warto przełamać niebiesko-szaro-białą kolorystykę elementami o zdecydowanych, nasyconych barwach. Zieleń, żółty, pomarańczowy – to kolory, które będą stanowić idealne uzupełnienie. Trzeba pamiętać przy tym, by tych akcentów nie było zbyt dużo i by trzymać się konsekwentnie spójnej koncepcji – nadmierny chaos i zbyt dużo bodźców będą uniemożliwiać dziecku skupienie i relaks. Pokój dziecka to jego królestwo. Rodzice muszą mieć na uwadze bezpieczeństwo i funkcjonalność, jednak dla malca to jego przestrzeń, gdzie może wyrażać swoją indywidualność. Najważniejsze jest, by mały lokator czuł się w swoim pokoju u siebie. Pozwalajmy na eksperymenty w skali dostosowanej do wieku i zdrowego rozsądku. Zapewnijmy naszym dzieci maksimum komfortu przy minimum ingerencji w ostateczny kształt jego królestwa.

meblewrobel.pl Reviews with ekomi-pl.com