Pokój dziecka, czyli idealne miejsce do każdej zabawy.

Zabawa to kluczowe zajęcie, dzięki któremu każde dziecko rozwija się, uczy i poznaje świat. Jest absolutnie niezbędna do prawidłowego rozwoju umysłowego, fizycznego i emocjonalnego maluchów. Brzdące uczą się oczywiście przy każdej czynności – badają to, co jedzą i piją, to czego dotykają, swoje otoczenie i wszystko, z czym mają kontakt.

Zabawa jest jednak momentem, w którym możemy w sposób nieco bardziej planowany i celowy zapoznawać dzieci ze światem i rozwijać ich potencjał. Ważne, żeby maluchy miały bezpieczne i wygodne miejsce, w którym można takie zabawy przeprowadzać. Każdy pokoik dziecka powinien mieć strefę rekreacji, przeznaczoną wyłącznie na zabawę.

Właściwie urządzony dziecięcy pokój podzielony jest na odrębne miejsca do spania, nauki i rekreacji. Nauczenie dziecka tego, że bawi się w miejscu do tego przeznaczonym, porządkuje i organizuje jego świat, dając komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Zabawy – ich rodzaje i znaczenie dla rozwoju dziecka

Zabawy dziecięce zawsze kształcą, dzielą się jednak na kilka kategorii.

Zabawy manipulacyjne wspomagają rozwój motoryczny dziecka. Zajęcia wymagające od malucha turlania piłeczki, wkładania i wyjmowania przedmiotów z pojemników, obracania rzeczy, lizania, pocierania informują brzdąca o właściwościach świata i trenują jego zręczność.

Zabawy konstrukcyjne polegają na tworzeniu, budowaniu czegoś. Dają dziecku pojęcie, że wyobraźnia służy do kreowania rzeczy z innych rzeczy. Oczywiście wszelkie klocki, układanki zaliczają się do tej grupy zabaw. Można też zaangażować dziecko w prace ręczne takie jak zabawy plasteliną i modeliną oraz inne proste projekty plastyczne.

Zabawy tematyczne, w których dziecko odtwarza role i naśladuje dorosłych mają znaczenie uspołeczniające. Maluch często potrzebuje do tego prostych rekwizytów, chociaż na rynku dostępne są zabawki, które pomagają im w tego typu zabawach. Zestaw lekarza, samochód strażaka, czy domek dla lalek to świetne urozmaicenie i stymulacja dla dziecięcej fantazji.

Zabawy rytmiczno-ruchowe pozwalają brzdącom rozwijać się fizycznie, usprawniają koordynację, wzmacniają i dają wyczucie rytmu. Wszelkie zabawy taneczne, gry z kolegami, a nawet gra na instrumentach zaliczają się do tej kategorii.

Zabawy badawcze podsycają dziecięcą ciekawość i uczą stawiania, i rozwiązywania problemów, a także odkrywania faktycznego stanu rzeczy. Dzieci uczą się myślenia przyczynowo-skutkowego i wiązania jednych zdarzeń z innymi. Prostym przykładem niech będzie włączanie i wyłączanie lampki, czy radia.

Zabawy kształcące stanowią znakomity sposób przekazywania dziecku informacji, takich jak nazwy zwierząt, cyfry i liczby, nowe słowa i pojęcia. Dają malcowi także umiejętność rozpoznawania tych rzeczy w otaczającym świecie. Oczywiście jest tu niezliczona ilość możliwości uczenia dziecka wciąż nowych rzeczy poprzez zabawę.

Zabawa jest to najlepszy sposób na socjalizację dziecka, poszerzanie jego wiedzy o świecie, usprawnianie jego ciała i uczenie kreatywności.

Trzeba zapewnić malcom bezpieczne i stałe miejsce, gdzie będzie czuło spokój i swobodę w oddawaniu się grom i innym rozrywkom. Kącik do zabawy w dziecięcym pokoiku można urządzić na przykład pod łóżkiem na antresoli. Rozwiążemy w ten sposób kilka problemów – mały metraż pomieszczenia, umiejscowienie poszczególnych stref pokoiku dziecięcego, a także sprawimy, że maluch będzie miał frajdę codziennie wieczorem wdrapując się na górę do swojego łóżeczka.

meblewrobel.pl Reviews with ekomi-pl.com