Jak urządzić praktyczny pokój dziecka?

Urządzenie praktycznego pokoju dziecka wymaga uwzględnienia czynników, takich jak bezpieczeństwo, funkcjonalność i stymulacja rozwoju naszej pociechy. Niezależnie od metrażu pokoju, warto poświęcić czas na dokładne zaplanowanie ustawienia mebli, aranżację wydzielonych stref do zabawy, nauki i spania oraz spersonalizowanie wystroju sypialni w zgodzie z zainteresowaniami malucha.

Praktyczny pokój dziecka – weź pod uwagę te czynniki!

Absolutnie pierwszą sprawą, którą trzeba brać pod uwagę urządzając pokoik dziecięcy jest bezpieczeństwo. Wybieraj meble o zaokrąglonych krawędziach, tak by maluch nie był narażony na poważną kontuzję w razie uderzenia na przykład w kant łóżka.

Farby, kleje, lakiery używane do wykańczania sprzętów w dziecięcym pokoju muszą być nietoksyczne i posiadać niezbędne atesty.

W pokoiku dziecięcym muszą być wydzielone odrębne strefy zabawy, snu i nauki. Gwarantuje to dziecku higienę psychiczną i wprowadza w jego życie niezbędną strukturę.

Załóż przytulny kącik do czytania z miękkim dywanem i półkami na książki, a obok, na przykład na podłodze, stwórz przestrzeń do zabawy klockami, lalkami, samochodami, czy planszówkami. Taki kącik do zabawy będzie świetnym miejscem, w którym pociecha będzie mogła się w pełni zrelaksować.

Zorganizuj miejsce do nauki z odpowiednim biurkiem i krzesłem, dostosowanymi do wieku i wzrostu dziecka. Oświetlenie musi być odpowiednie, pozwalające na skupienie wzroku na zeszycie, czy podręczniku i nie męczenie oczu. Jeśli dziecko jest praworęczne – światło powinno padać z lewej strony, jeśli jest leworęczne – z prawej.

Ciekawym pomysłem jest zawieszenie na ścianie tablicy magnetycznej – to świetny sposób na naukę i zabawę.

Strefa do spania to oczywiście łóżko. Postaw na ergonomiczny, solidny mebel, taki jak jedno z naszych łóżek. Drewno sosnowe, mocna konstrukcja oraz przemyślany design gwarantują zdrowy sen malucha. Zadbaj o to, by dziecko nie czytało, nie bawiło się i nie uczyło w łóżku – to zaburza rytm dnia i nie sprzyja właściwemu wypoczynkowi oraz regeneracji nocnej.

W pokoiku dziecka zastosuj jasne i stymulujące kolory. Możesz używać naklejek ściennych i tapet w ciekawe wzory i o różnych kolorach. Oświetlenie ładnego pokoiku dziecięcego powinno być miękkie. Lampa nocna z regulacją intensywności światła okaże się przydatna.

Praktyczny pokój dziecka charakteryzuje się dobrą organizacją rzeczy, które się w nim znajdują. Zastosuj pojemniki, pudełka, półki i regały do przechowywania zabawek i innych przedmiotów.

Unikaj jasnych dywanów, które mogą łatwo się pobrudzić.

Pokoik dziecięcy to nie tylko praktyczna, zorganizowana przestrzeń

Dziecko musi się w swojej sypialni czuć jak u siebie! Skonsultuj się z pociechą w kwestii kolorów, jakich użyjecie w jej pokoiku, plakatów, fotografii i grafik zawieszonych na ścianach. Wprowadź do pokoiku dziecięcego dekoracje z ulubionymi postaciami, czy motywami malucha.

Stwórz przestrzeń, gdzie dziecko może eksponować swoje rysunki i prace plastyczne, trofea sportowe, pamiątki z wycieczek, czy drobiazgi, które kolekcjonuje.

Jednocześnie wzmacniaj samodzielność malucha. Wieszaki umieść na wysokości, do której może dosięgnąć. Półki na niskim poziomie ułatwią mu dostęp do jego rzeczy.

Przy urządzaniu praktycznego pokoju dziecka ważne jest, aby uwzględniać zmieniające się potrzeby pociechy i dostosowywać pokój do rozwoju malucha. Dzięki temu stworzysz przestrzeń, która nie tylko będzie praktyczna, ale także sprzyjać będzie jego kreatywności i naukowemu rozwojowi.

meblewrobel.pl Reviews with ekomi-pl.com