Zabawa jest dla dzieci nie tylko przyjemnością, ale rozwija ich wyobraźnię, zręczność i wiedzę oraz umiejętności rozumowania i tworzenia. Jako rodzice musimy stworzyć naszym pociechom jak najlepsze warunki do relaksu i edukacji. Poniżej znajdziesz szereg przykładów, w jaki sposób możesz zaangażować maluchy do zabawy, która jest wartościowa, ale jednocześnie przyjemna.
Czytanie książeczek i komiksów. Warto zapewnić dzieciom wiele opcji lektury stosownej do ich wieku. Przyda się też wygodne, dobrze oświetlone miejsce do czytania. Możesz czytać razem z dziećmi – czytaj im lub czytajcie na zmianę i rozmawiajcie o swoich wrażeniach.
Rysowanie i malowanie. Kredki, akwarele, kolorowe pisaki, kreda. I kartki, tablica do pisania, bloki rysunkowe. Oczywiście nie każde dziecko lubi rysowanie, ale sporo maluchów chętnie sięga po ten środek wyrazu. Twoje pociechy mogą się dzięki malowaniu wyrazić, a nawet wyładować trudne i miłe emocje, tworzyć oryginalne kreacje wizualne i ćwiczyć sprawność w dłoniach. A może wyrosną z nich znakomici rysownicy? Warto spróbować zachęcić dzieci do rysowania.
Puzzle i gry logiczne. Układanki, klocki, łamigłówki i gry logiczne to znakomite sposoby na zachęcenie dzieci do główkowania. Wiele takich gier wykształca u maluchów wiedzę, słownictwo, spostrzegawczość, poszukiwanie nietypowych rozwiązań problemów oraz zdolność motoryczne.
Gry edukacyjne i zabawki do przeprowadzania łatwych eksperymentów. Zestawy małego chemika, elementy do robotyki, mikroskopy to świetne sposoby na zainteresowanie dzieci światem, nakłonienie ich do zadawania pytań i wzbudzenia ciekawości tym, co je otacza.. Eksperymenty maluchy powinny przeprowadzać pod nadzorem dorosłych. Warto też rozmawiać z nimi o tym, czy rezultaty je dziwią oraz czego się spodziewają na każdym etapie zabawy.
Zapewnij dzieciom mapy i globusy oraz grafiki przedstawiające zwierzęta, rośliny, kontynenty, planety Układu Słonecznego itd. Niech maluchy odkrywają świat, różne kultury i obyczaje.
O rozwój muzyczny i taneczny dzieci zadbają proste instrumenty, jak na przykład tamburyn, kastaniety, ukulele, grzechotki, cymbałki. W zależności od tego, jak bardzo dzieci zaciekawią się światem rytmu i melodii – możesz te proste instrumenty zamienić na nieco trudniejsze, odpowiednie do ich wieku i zdolności. Muzyka rozwija słuch, wyobraźnię i wyczucie rytmu w każdym młodym człowieku.
Układanie liter i liczb. Klocki, puzzle lub inne układanki z cyframi, liczbami i literami lub sylabami to świetne narzędzia do nauki pisania, czytania i prostych operacji matematycznych.
Łóżko domek – wypróbuj ten mebel, aby rozwinąć wyobraźnię swoich dzieci!
Łóżko domek to dla maluchów teatr, miejsce zabawy, akcji filmu, czy intrygi niczym z książki przygodowej. Tu dziecko “na niby” jest w sklepie, w krainie bajek, w dżungli. Łóżko domek jest miejscem zabawy i spotkań z rodzeństwem i kolegami – bawiąc się razem maluchy uczą się umiejętności społecznych i kreatywności.
Łóżko, które jest jednocześnie tak magicznym miejsce jak łóżko domek stymuluje nie tylko kreatywność dzieci w zabawie, ale także sprawia, że zwykły dzień wydaje się bardziej magiczny, a kładzenie się spać – jest samą przyjemnością.