Pokój dziecięcy – wybieramy odpowiednią kolorystykę!

Pokój dziecięcy to królestwo twojej pociechy. Musi czuć się tu bezpiecznie i miło. Ważne jest, aby sypialnia dziecka była praktyczna i ładna, dlatego dbamy o odpowiednie sprzęty i dekoracje. Urządzając pokój dla twojego malca pamiętaj, by kolory ścian, mebli i dodatków sprzyjały jego zdrowemu rozwojowi. Poniżej dowiesz się, jak popularne kolory wpływają na zachowanie małych dzieci.

Pokój dziecka – wybierz kolory, które koją, uspokajają i pomagają w koncentracji

Urządzenie dziecięcej sypialni musi wspierać zdrowy odpoczynek i sen malucha. Kolory takie jak szarości, błękity i odcienie niebieskiego, a także biel sprawiają, że dziecko jest spokojniejsze, dobrze śpi i nie jest zdenerwowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, by pokój dziecka miał także wystrój pobudzający wyobraźnię i kreatywność oraz wzbudzający radość. Jeśli decydujesz się na błękitne, szare lub białe ściany, dodaj akcesoria w żywszych i cieplejszych kolorach.

Zieleń to również kolor kojący, wspiera też skupienie uwagi. Świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka w wieku szkolnym. Trzeba pamiętać jednak o tym, by zieleń nie przeważała w wystroju dziecięcej sypialni – w nadmiarze może powodować przytłoczenie i przygnębienie.

Pokój dziecka – zapewnij maluchowi otoczenie inspirujące i pobudzające kreatywność

Pokój dziecka, gdzie pojawiają się ciepłe kolory – żółty, czerwony, pomarańczowy na pewno sprzyja wyobraźni małego lokatora, kreatywności i zwiększonemu poziomowi energii. Oczywiście z tego typu elektryzującymi barwami trzeba postępować ostrożnie. Nadmiar intensywnych bodźców może męczyć, rozbijać nerwowo i przytłaczać. Połączenie dodatków ciepłych i energetyzujących z bardziej stonowaną, spokojną bazą świetnie sprawdzi się w dziecięcym pokoju.

Różowy kolor, który jest często wybierany przez rodziców do pokojów córeczek jest bardzo pozytywny i przytulny. Sprawia, że dziecko ma większą chęć do zabawy, a jego kreatywność rośnie.

Pokój dziecka – urządzamy sypialnię zgodnie z upodobaniami malucha

Maluch, który jest już trochę starszy i ma swoje preferencje na pewno będzie chciał, by w jego sypialni dominowały kolory, które lubi. Psychologia barw to jedno, ale dziecko musi przede wszystkim czuć się u siebie dobrze. Jeśli dziecko lubi jakiś kolor, pozwólmy mu zdecydować, by stanowił on bazę w wystroju sypialni. Naszą rolą jest wtedy taki dobór dodatków i akcentów, by kolory zharmonizować i zapobiegać potencjalnemu niezbyt dobremu wpływowi barwy dominującej na dziecko.

Pokój dziecka to pomieszczenie, które chcemy urządzić idealnie. Zależy nam na tym, żeby nasza pociecha była szczęśliwa, bezpieczna, relaksowała się łatwo i regenerowała, a także z przyjemnością bawiła. Dobór mebli należy dobrze przemyśleć. Najlepsze są łóżka i inne sprzęty wykonane z drewna. Są porządne i eleganckie, zawsze modne i na czasie, a poza tym łatwo je przemalować. Gdy zmieniamy wystrój dziecięcej sypialni i korygujemy jej dominujące barwy – mebelki drewniane łatwo przekształcić w element nowego wystroju, bez konieczność kupowania wszystkiego od nowa. 

Warto zainwestować w drewniane meble do dziecięcego pokoju. Są ładne i praktyczne oraz pozwalają na rozwój i eksperymenty kolorystyczne.