Idealny pokoik dziecięcy

Każdy rodzic chce, by jego dzieci odpoczywały, bawiły się i uczyły w optymalnych warunkach. Czasami myślimy, że kreatywny, bezpieczny i przytulny pokoik dziecięcy wymaga wysokiego nakładu pracy i środków finansowych. Tymczasem jest kilka kluczowych zasad, które gwarantują bezpieczne i przyjemne dla malucha urządzenie jego pokoju. Dzięki nim każdy rodzic może dostosować wystrój pokoiku dziecięcego do swoich warunków lokalowych i pieniężnych. Czytaj dalej, by poznać optymalne reguły aranżacji pokoju dziecka.

Pokoik dziecięcy – 3 niezbędne strefy

Lokator dobrze urządzonego pokoiku dla malucha musi mieć możliwość swobodnego odpoczynku, zabawy i nauki. Strefy przeznaczone dla tych aktywności muszą być wyraźnie zaznaczone, a bezpieczeństwo i wygoda dziecka to priorytety. 

  1. Strefa wypoczynku musi uwzględniać wygodne łóżko, najlepiej drewniane łóżko dziecięce z barierką, zapewniające komfort snu i bezpieczeństwo malca. Nasze drewniane łóżka dla dzieci są idealne pod względem zabezpieczeń materiałów i wykończenia, a drewno sosnowe sprawia, że mebel oddycha, pracuje z ciałem dziecka i dobrze komponuje się z każdym wystrojem pokoiku dziecięcego.
  2. Strefa zabawy ma dawać dziecku przestrzeń do ćwiczenia wyobraźni, bezpiecznego rozwijania pasji, zabawy klockami, lalkami, czy innymi zabawkami, które nasza pociecha aktualnie kocha. Warto, by w tym miejscu pomieszczenia rozłożony był dywan – dziecku będzie ciepło, a wnętrze będzie przytulne.
  3. Strefa nauki jest niezbędna uczniom szkolnym. Musi znaleźć się tu biurko odpowiedniej wysokości oraz wygodny fotel, lub krzesło. Dobrze będzie zainwestować w biurko i fotel o regulowanej wysokości – idealnie dobierzemy wysokość mebli do rosnącego wzrostu dziecka. Oczywiście w tej strefie znajdą się też regały, półki, szuflady na podręczniki i przybory szkolne. Pamiętać należy również o właściwym oświetleniu.

Pokoik dziecięcy – królestwo małego lokatora

To dziecko ma się czuć dobrze w swoim pokoju, zatem skonsultujmy z nim, co chciałoby w nim mieć. Zapytajmy, jakie lubi kolory, jakie naklejki chciałoby na ścianach, czego mu brakuje, o czym marzy. Niech to maluch wybierze motyw przewodni wnętrza. Będzie miał poczucie sprawczości oraz tego, że pokoik dziecięcy jest właśnie jego. Dajmy dziecku wolną rękę, jeśli chce coś udekorować po swojemu, swoimi własnymi rączkami. Na przykład zachęćmy je, by narysowało rysunek, który zawiśnie na ścianie, czy ułożyło poduszki na fotelu, łóżkach w takim szyku, jaki mu odpowiada. Nie ingerujmy w gust dziecka za bardzo. Kreatywność wymaga przestrzeni do eksperymentów.

Przytulny pokoik dziecięcy

Wnętrze dziecięcego pokoju musi być bezpieczne, ciepłe i przytulne. Dywan to dobry pomysł – maluchowi będzie ciepło w stopy, wnętrze się ogrzeje. Poduszki rozłożone w różnych miejscach dadzą efekt przytulności, chroniąc jednocześnie malucha przed kontuzją podczas spontanicznej zabawy. Odpowiednie ogrzewanie jest oczywiście kluczowe, trzeba też zadbać o wietrzenie pokoju i właściwe nawilżenie powietrza. Natomiast meble – niech będą bezpieczne. Produkujemy sprzęty o zaokrąglonych i wygładzonych krawędziach. Taki design, plus ciepło i delikatność drewna sosnowego, z których nasze łóżka są wykonane – dają idealne połączenie bezpieczeństwa i efektu przytulnego wnętrza. 

Pokoik dziecięcy otwarty na kolegów i koleżanki

Ważną rzeczą przy projektowaniu pokoiku dziecięcego jest zapewnienie miejsc do siedzenia i zabawy nie tylko dla naszego malucha, ale i dla kolegów. Pamiętajmy, że dziecko się socjalizuje. Nie chce cały czas bawić się samo lub z członkami rodziny. Niech koledzy i koleżanki będą u nas zawsze mile widziani i niech znajdzie się dla nich wygodne miejsce – na przykład krzesełka, fotele, lub po prostu poduszki rozłożone na niskim regale – do rozmów, nauki i zabawy z naszym dzieckiem.

Wiadomo, że urządzenie pokoiku dziecięcego jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy mało miejsca i niewysoki budżet. Powyższe wskazówki są jednak na tyle uniwersalne, że kierując się nimi, urządzisz niedrogo każde wnętrze. A najważniejszy, tak czy inaczej, jest maluch. Jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.