Jak kupować materac do łóżka dziecięcego

Łóżko dla dziecka. Pluszowy miś, na materacu.

Jak kupować materac do łóżka dziecięcego

Jak napisaliśmy w poprzednim wpisie, wybór materaca do łóżeczka dziecięcego jest ważną i trudną decyzją. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak kupować materac do łóżka dziecięcego, przede wszystkim, trzeba sobie uzmysłowić kilka rzeczy:

  • Materac będzie używany prawdopodobnie przez, co najmniej, kilka lat – do czasu zmiany łóżeczka na większe.
  • Najmłodsze dzieci spędzają w łóżeczku bardzo dużą porcję swojego czasu. W nim śpią, bawią się, uczą siadać i wstawać. 
  • Źle dobrany materac może (choć nie musi) negatywnie wpływać na rozwój kręgosłupa dziecka.

Na co patrzeć przy wyborze materaca?

Pierwszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest rozmiar. Oczywiście powinien być on dopasowany do łóżeczka. Nawet niewielkie różnice mogą przysparzać niewygód – zbyt duży materac może się odginać i marszczyć, zbyt mały może przesuwać się po ramie łóżeczka. Na szczęście producenci łóżeczek i materaców korzystają zazwyczaj z tych samych norm i najczęściej możemy spotkać wymiary standardowe np. 120×60 lub 140×70.

Drugą kwestią jest poziom twardości materaca. Kiedyś panowało przekonanie, że materac dla dziecka powinien być bardzo twardy. Obecnie ten mit został obalony na gruncie nauki ale nadal materace bardzo miękkie nie są zalecane z uwagi na zły wpływ na kręgosłup. Twardość powinna być dobrana pod kątem konkretnego dziecka. Jeśli chcemy kupić materac na dłużej, lepiej wybrać twardszy. Jeśli zamierzamy go niedługo wymienić, można zakupić bardziej miękki.

Jakie materace są dostępne?

Ze względu na typ mamy wybór spośród kilku różnych sposobów wykonania materaca:

  • Piankowy – zazwyczaj najtańszy materac. Może się dobrze sprawdzić do łóżeczka turystycznego, na wyjazdy itp. ponieważ jego koszt jest często na tyle niski, że nie nasze finanse nie odczują jego zniszczenia w znacznym stopniu. Jego plusem jest też niska waga. Materace piankowe są jednak mało wytrzymałe, podatne na uszkodzenia oraz odkształcenia, są też zazwyczaj bardzo miękkie.
  • Piankowy “z dodatkami” – to wersja materaca piankowego z dodatkiem włókien np. kokosa lub gryki. Taki materac dobrze przepuszcza powietrze, jest jednak zazwyczaj dosyć twardy, więc może być lepszym wyborem dla starszych dzieci. 
  • Sprężynowy – zwany inaczej “bonellowym” jest zazwyczaj wykonany z pianki ze sprężynami. Ten typ materaca bardzo dobrze podpiera kręgosłup i jest wyjątkowo wygodny, jest jednak zazwyczaj drogi, ciężki i zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia sprężyny.
  • Lateksowy – bardzo popularny typ. Materace lateksowe bardzo dobrze podpierają kręgosłup. Są też bardzo przewiewne i łatwe w czyszczeniu. 

Co wybrać?

Najważniejsze to odpowiednio dobrany rozmiar i zakup materaca wysokiej jakości. Materace sprzedawane w naszym sklepie wykonane są starannie, z materiałów najwyższej jakości. Ostatecznie typ, grubość i twardość zależą od wieku oraz wagi dziecka.

Dodaj komentarz