Jak prać materac i go nie zniszczyć?

Parametry, na jakie warto, zwrócić uwagę przy wyborze materaca omówiliśmy wcześniej. Teraz zajmiemy się przedstawieniem zasad dbania o higienę materaca. Warto wiedzieć, w jaki sposób prać materac, aby go nie zniszczyć.

Materac podstawą dobrego snu

Zależy nam, aby był czysty i jak najdłużej niezniszczony. Higiena nie tylko wpływa na zdrowie, śpiącego na nim dziecka. Prawidłowe dbanie o materac, pozytywnie koreluje z przyjemnym snem. Co ważne, zadbany materac, posłuży dziecku znacznie dłużej. A rodzice zaoszczędzą w ten sposób pieniądze. Jeśli zastosujesz nasze zasady, raz zakupiony materac, wystarczy na wiele długich lat.

Producenci pomagają w wyborze higienicznego materaca.

Wiele współczesnych rozwiązań technologicznych przy produkcji materacy, wpływa na lepsze zachowanie higieny śpiącego. Mając na uwadze prozdrowotne właściwości produktów, warto przyjrzeć się ofercie bliżej. W naszym sklepie mamy produkty, które zostały tak zaprojektowane, aby zmaksymalizować sterylność użytkowania. W naszym sklepie proponujemy materac  „Mały Książę” kokos-pianka-gryka, który nie pochłania kurzu i wilgoci. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Produkt można prać w 40 stopniach. Takie walory powodują, że zachowanie higieny użytkowania, z pewnością będzie łatwiejsze. W swojej ofercie mamy również pokrowce z prawdziwą nitką srebra. Jest to naturalny środek bakteriobójczy, antygrzybiczny. Ogranicza też powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Mamy też specjalne pokrowce na materace odporne na namnażanie się zarazków. Poza tym nawet podczas wielokrotnego prania w temperaturze do 60°C są odporne na zniszczenia. Do produkcji naszych materacy używamy też certyfikowanej pianki antybakteryjnej. Na jej powierzchni nie rozwijają się bakterie, pleśnie, roztocza. Nie poddaje się też procesowi próchnienia.

Naturalne metody prania materaca.

Każdy materac poleca się często wietrzyć i odkurzać. Współczesne produkty dobrej jakości, obok wypełnienia, najczęściej z pianki, wyposażone są w pokrowce. Koniecznie trzeba je systematycznie prać. Oczywiście można kupić szereg przeznaczonych do tego środków chemicznych. Posiadają one różny skład. Często drażniący zapach. Bywają też alergo-genne. Nikogo nie dziwi fakt, że produkty naturalne zdecydowanie wygrywają z „chemią” oferowaną w drogeriach. Wiele z nich, do dzisiaj nie ma sobie równych. Naszym Klientom zdecydowanie polecamy środki naturalne. Są zdrowsze i co do zasady mniej niszczą materiał. To właśnie do ich używania chcemy zachęcić w tym artykule.

Jak czyścić materac

 1. Czyszczenie materaca na sucho, sodą oczyszczoną. Powierzchnię materaca posypać równomiernie sodą (przy użyciu sitka). Wetrzeć szczotką lub gumową rękawiczką. Odczekać ok. 15-20 minut, po czym dokładnie odkurzyć materac. Soda oczyszczona to preparat, który idealnie pochłania wilgoć, nieprzyjemne zapachy, niszczy bakterie. 
 2. Czyszczenie materaca na mokro, sodą oczyszczoną. Dwie łyżki sody wymieszaj z niewielką ilością wody i nałóż na plamę. Po ok. 30 minutach zetrzyj pastę wilgotną gąbeczką. 
 3. Woda z cytryną w proporcjach 2:1. Należy nałożyć substancję na plamę i po kilku minutach zetrzeć wilgotną gąbeczką.
 4. Trudne plamy można usunąć woda utlenioną. Należy pozostawić na plamie na kilka minut. Następnie zmyć. Jednak należy pamiętać, że woda utleniona może odbarwiać kolorowe tapicerki. Dlatego sposób polecany jest do białych tkanin.
 5. Świeże plamy z krwi na białym materacu można usunąć bardzo zimną wodą z solą.
 6. Na plamy możemy spróbować użyć proszku do prania z niewielka ilości wody, jak produkt zaschnie zeskrob z powierzchni
 7. Bardzo nieprzyjemny zapach np. z moczu, możemy, usunąć posypując plamę mąka kukurydzianą, tak zostaw do wieczora, przed snem odkurz powierzchnię. Jeśli masz kota, możesz zastosować odrobinę żwirku z kuwety
 8. połącz pół szklanki sody z 4 kroplami olejku eterycznego np. cynamonowym, lawendowym lub eukaliptusowym, niweluje zapachy i działa bakteriobójczo
 9. Szare mydło plus amoniak w tej samej ilości. To bezpieczna, naturalna mieszanka, jaką usuniemy plamy z materaca niemowlaka. Amoniak doskonale radzi sobie z zapachem potu. Plamy najlepiej usuwać jak najszybciej. Stare zaplamienia trudniej znikają. Jeśli pomimo naszych starań plamy nadal się utrzymują. Warto potrzymać tkaninę nad parującą wodą. Po czym posmarować wodą z amoniakiem.
 10. Kolejna polecana mieszanka to: 3 łyżki wody utlenionej z połową szklanki sody oczyszczonej i z ¼ szklanki białego octu. Polecana na uporczywe, stare plamy z potu, moczu oraz innych płynów. 
 11. Posyp materac sodą, skrop białym octem. Poczekaj, aż wyschnie. Następnie odkurz materac.

Materac dziecięcy – prać na sucho, czy mokro

Pranie materaca na sucho jest bezpieczniejsze niż na mokro. Wówczas nie grozi nam przemoczenie wypełnienia. Jeśli konieczne jest gruntowne pranie, warto w tym celu użyć myjki parowej. Wówczas pozostanie higieniczny przez długi czas. Nawet kilka miesięcy. Fakt, że czyszczenie na mokro jest głębsze i skuteczniejsze, niż odświeżenie go wyłącznie z wierzchu. Gorąca para usuwa wszelkie bakterie i roztocza. Taka dokładna dezynfekcja materaca przyda się zwłaszcza alergikom. 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki przydadzą się Państwu. Jednocześnie znacząco przyczynia się do dłuższego użytkowanie materacy. W Meble Wróbel zawsze dbamy o Państwa zdrowie, komfort oraz oszczędność pieniędzy.