Pokój dla rodzeństwa

Warunki mieszkaniowe często nie pozwalają nam wydzielić dla dzieci osobnych pokoi. Musimy na często małej przestrzeni wspólnego pokoju dziecięcego zmieścić dwa wygodne łóżka, przestrzenie do nauki i zabawy. Dzieci muszą czuć się komfortowo, bezpiecznie i wszystkie ich potrzeby, wynikające z wieku i zainteresowań, powinny być zaspokojone przez właściwą aranżację przestrzeni. Kto ma dzieci wie, że rodzeństwo nie zawsze jest zgodne, każde dziecko ma własny charakter, upodobania i temperament. Połączenie na małym metrażu dwóch żywiołów – to prawdziwe wyzwanie. Co zrobić, by wspólny pokój pociech był funkcjonalny, ładny i zapewniał możliwość wygodnej nauki, spokojnego, zdrowego snu i świetnej zabawy? Czytaj dalej – podzielimy się wartościowymi wskazówkami.

Łóżko piętrowe

Jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom optymalnych warunków do spania w pokoju o małym metrażu, znakomitym rozwiązaniem są łóżka piętrowe. W ofercie dostępnej na naszej stronie meblewrobel.pl znajdziesz wiele ciekawych propozycji dla dzieci w różnym wieku, różnej płci i do pokojów o różnej kolorystyce. Plusem stosowania łóżek piętrowych jest oszczędność przestrzeni, a także frajda, jaką dzieciom sprawia spanie „na górze” lub „na dole”. Często takie łóżko staje się miejscem nie tylko do spania, ale i dobrej zabawy. Niestety w pewnym wieku dzieci mają już często dość tego „dziecinnego” rozwiązania i wolałyby spać same. Nie zawsze jest to możliwe, należy więc pociechom zapewnić nieco intymności w inny sposób – zapewniając w pokoju osobne strefy zainteresowań, zabawy i nauki. Alternatywą dla łóżka piętrowego w pokoju rodzeństwa jest moduł zawierający łóżko na górze, z dolną częścią modułu stanowiącą wygodne biurko do pracy szkolnej, z odpowiedniej wysokości krzesłem. Obok mogą znajdować się kosze i pojemniki na drobiazgi takie, jak przybory szkolne, zeszyty, ale też przedmioty związane z zainteresowaniami dzieci. W takim wypadku dwójka dzieci w wieku szkolnym może mieć własny moduł łóżko plus biurko, co każdemu zapewni własne wygodne i bezpieczne miejsce do spania i oddzielną przestrzeń do nauki. A przy tym sporo przestrzeni zaoszczędzimy.

Pokój dla rodzeństwa – miejsce do zabawy

Szczególnie trudna jest aranżacja wnętrza pokoju dziecięcego, gdy pociechy sporo różnią się wiekiem. Należy upewnić się, że starsze dziecko, w wieku szkolnym, ma spokojną, wygodną strefę do nauki i możliwość oddawania się swoim pasjom bez konieczności ciągłego odpędzania nudzącego się, naprzykrzającego małego brata lub siostry. Dziecko starsze, często w wieku nastoletnim, ma już swoje „dorosłe” sprawy, sekrety, których nie chce zdradzać. Dlatego należy upewnić się, by miało na przykład szuflady, czy innego rodzaju schowki, zamykane na klucz przed ciekawskim maluchem. Z kolei młodsza pociecha, aby jej się nie nudziło, potrzebuje strefy do zabawy, gdzie może się zaszyć i zająć sobą. Polecamy do takiej przestrzeni tipi, które będzie miejscem fantazji i kreatywnego spędzania czasu. Duży wybór tipi, w różnych rozmiarach i kolorach, znajdziesz na meblewrobel.pl. Dzieci, mające każde w swojej części pokoju swoje zabawki, książki, plakaty, kolorystykę, którą lubią – będą szczęśliwsze i bardziej zgodne.

Mieszkanie razem z rodzeństwem jest dla dzieci dużym wyzwaniem. Wielkim plusem tego rozwiązania jest fakt, że dzieci uczą się wyrażać swoje zdanie, stawiać i przestrzegać granic, co przekłada się na sprawną socjalizację. Poza tym między dziećmi, które razem mieszkają, często wytwarza się wyjątkowa więź, pozostająca z nimi na całe życie.